RWR80S5360FMB12
Mfr.Part #
RWR80S5360FMB12
Description
RES 536 OHM 2W 1% WW AXIAL
Lead Length :
38.1mm
Size / Dimension :
0.094Diax0.406L 2.39mmx10.31mm
Radiation Hardening :
No
Min Operating Temperature :
-65°C
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Tolerance :
±1%
Axial
Contact Plating :
Lead, Tin
Mount :
Through Hole
Packaging :
Bulk
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Power Rating :
2W
Resistance :
536Ohms
Diameter :
2.39mm
Length :
10.3124mm
Power (Watts) :
2W
Failure Rate :
M (1%)
Factory Lead Time :
19 Weeks
Width :
2.39mm
Number of Terminations :
2
Max Operating Temperature :
250°C
Max Power Dissipation :
2W
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Datasheets
RWR80S5360FMB12
Vishay / Dale RWR80S5360FMB12
Through Hole 536Ohms, 2W, Wirewound,