RWR80S5230FSB12
Mfr.Part #
RWR80S5230FSB12
Description
RES 523 OHM 2W 1% WW AXIAL
Width :
2.39mm
Diameter :
2.39mm
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Lead Length :
38.1mm
Power (Watts) :
2W
Packaging :
Bulk
Length :
10.3124mm
Resistance :
523Ohms
Power Rating :
2W
Failure Rate :
S (0.001%)
Size / Dimension :
0.094Diax0.406L 2.39mmx10.31mm
Lead Free :
Contains Lead
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Contact Plating :
Lead, Tin
Tolerance :
±1%
Max Power Dissipation :
2W
Mount :
Through Hole
Max Operating Temperature :
250°C
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Package / Case :
Axial
Radiation Hardening :
No
Factory Lead Time :
16 Weeks
Supplier Device Package :
Min Operating Temperature :
-65°C
Published :
Datasheets
RWR80S5230FSB12
Vishay / Dale RWR80S5230FSB12
Through Hole 523Ohms, 2W, Wirewound,