RWR80S51R7BRB12
Mfr.Part #
RWR80S51R7BRB12
Description
RES 51.7 OHM 2W 0.1% WW AXIAL
Factory Lead Time :
48 Weeks
Power (Watts) :
2W
Max Operating Temperature :
250°C
Power Rating :
2W
Contact Plating :
Lead, Tin
Lead Length :
38.1mm
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Tolerance :
±0.1%
Diameter :
2.39mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Resistance :
51.7Ohms
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR80S
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Mount :
Through Hole
Package / Case :
Length :
10.3124mm
Number of Terminations :
2
Radiation Hardening :
No
Packaging :
Bulk
Failure Rate :
R (0.01%)
Size / Dimension :
0.094Diax0.406L 2.39mmx10.31mm
Width :
2.39mm
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Max Power Dissipation :
2W
Datasheets
RWR80S51R7BRB12
Vishay / Dale RWR80S51R7BRB12
Through Hole 51.7Ohms, 2W, Wirewound,