RWR80S5110FRS73
Mfr.Part #
RWR80S5110FRS73
Description
RES 511 OHM 2W 1% WW AXIAL
Through Hole Resistors
Mount :
Through Hole
Width :
2.39mm
Resistance :
511Ohms
Size / Dimension :
0.094Diax0.406L 2.39mmx10.31mm
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Diameter :
2.39mm
Max Power Dissipation :
2W
Max Operating Temperature :
250°C
Power Rating :
2W
Contact Plating :
Lead, Tin
Lead Length :
38.1mm
Tolerance :
±1%
Factory Lead Time :
19 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Supplier Device Package :
Axial
Radiation Hardening :
No
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power (Watts) :
2W
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Min Operating Temperature :
-65°C
Length :
10.3124mm
Failure Rate :
R (0.01%)
Package / Case :
Datasheets
RWR80S5110FRS73
Vishay / Dale RWR80S5110FRS73
Through Hole 511Ohms, 2W, Wirewound,