RWR80S4R75FRS70
Mfr.Part #
RWR80S4R75FRS70
Description
RES 4.75 OHM 2W 1% WW AXIAL
Length :
10.3124mm
Failure Rate :
R (0.01%)
Width :
2.39mm
Factory Lead Time :
19 Weeks
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Supplier Device Package :
Resistance :
4.75Ohms
Power Rating :
2W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lead Length :
38.1mm
Mount :
Through Hole
Min Operating Temperature :
-65°C
Contact Plating :
Lead, Tin
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR80S
Diameter :
2.39mm
Power (Watts) :
2W
Tolerance :
±1%
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Contains Lead
Max Operating Temperature :
250°C
Max Power Dissipation :
2W
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Size / Dimension :
0.094Diax0.406L 2.39mmx10.31mm
Datasheets
RWR80S4R75FRS70
Vishay / Dale RWR80S4R75FRS70
Through Hole 4.75Ohms, 2W, Wirewound,