RWR80S4R16FRB12
Mfr.Part #
RWR80S4R16FRB12
Description
RES 4.16 OHM 2W 1% WW AXIAL
Contains Lead
Mount :
Through Hole
Power (Watts) :
2W
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Contact Plating :
Lead, Tin
Factory Lead Time :
19 Weeks
Packaging :
Bulk
Power Rating :
2W
Lead Length :
38.1mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Operating Temperature :
250°C
Width :
2.39mm
Max Power Dissipation :
2W
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Size / Dimension :
0.094Diax0.406L 2.39mmx10.31mm
Diameter :
2.39mm
Length :
10.3124mm
Resistance :
4.16Ohms
Tolerance :
±1%
Failure Rate :
R (0.01%)
Supplier Device Package :
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Datasheets
RWR80S4R16FRB12
Vishay / Dale RWR80S4R16FRB12
Through Hole 4.16Ohms, 2W, Wirewound,