RWR80S49R9FPB12
Mfr.Part #
RWR80S49R9FPB12
Description
RES 49.9 OHM 2W 1% WW AXIAL
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Number of Terminations :
2
Mount :
Through Hole
Lead Length :
38.1mm
Radiation Hardening :
No
Power (Watts) :
2W
Lead Free :
Contains Lead
Diameter :
2.39mm
Factory Lead Time :
22 Weeks
Military, Moisture Resistant
Max Operating Temperature :
250°C
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Power Rating :
2W
Size / Dimension :
0.094Diax0.406L 2.39mmx10.31mm
Width :
2.39mm
Packaging :
Bulk
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Published :
Min Operating Temperature :
-65°C
Resistance :
49.9Ohms
Package / Case :
Tolerance :
±1%
Failure Rate :
P (0.1%)
Length :
10.3124mm
Max Power Dissipation :
2W
Datasheets
RWR80S49R9FPB12
Vishay / Dale RWR80S49R9FPB12
Through Hole 49.9Ohms, 2W, Wirewound,