RWR80S4750DSB12
Mfr.Part #
RWR80S4750DSB12
Description
RES 475 OHM 2W 0.5% WW AXIAL
Max Power Dissipation :
2W
Published :
Composition :
Wirewound
Contact Plating :
Lead, Tin
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Failure Rate :
S (0.001%)
Lead Length :
38.1mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Operating Temperature :
250°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Size / Dimension :
0.094Diax0.406L 2.39mmx10.31mm
Power (Watts) :
2W
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Resistance :
475Ohms
Power Rating :
2W
Width :
2.39mm
Packaging :
Bulk
Diameter :
2.39mm
Tolerance :
±0.5%
Mount :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Length :
10.3124mm
Military, MIL-PRF-39007, RWR80S
Radiation Hardening :
No
Factory Lead Time :
16 Weeks
Datasheets
RWR80S4750DSB12
Vishay / Dale RWR80S4750DSB12
Through Hole 475Ohms, 2W, Wirewound,