RWR80S42R2FRBSL
Mfr.Part #
RWR80S42R2FRBSL
Description
RES 42.2 OHM 2W 1% WW AXIAL
Length :
10.3124mm
Resistance :
42.2Ohms
Width :
2.39mm
Tolerance :
±1%
Power (Watts) :
2W
Failure Rate :
R (0.01%)
Power Rating :
2W
Size / Dimension :
0.094Diax0.406L 2.39mmx10.31mm
Max Power Dissipation :
2W
Packaging :
Bulk
Lead Length :
38.1mm
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Factory Lead Time :
22 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Datasheets
RWR80S42R2FRBSL
Vishay / Dale RWR80S42R2FRBSL
42.2Ohms, 2W, Wirewound,