RWR80S4220BSB12
Mfr.Part #
RWR80S4220BSB12
Description
RES 422 OHM 2W 0.1% WW AXIAL
Factory Lead Time :
16 Weeks
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mount :
Through Hole
Number of Terminations :
2
Min Operating Temperature :
-55°C
Supplier Device Package :
Axial
Published :
Max Power Dissipation :
2W
Failure Rate :
S (0.001%)
Power (Watts) :
2W
Lead Length :
38.1mm
Composition :
Wirewound
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Length :
10.3124mm
Size / Dimension :
0.094Diax0.406L 2.39mmx10.31mm
Max Operating Temperature :
250°C
Package / Case :
Diameter :
2.39mm
Contact Plating :
Lead, Tin
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Resistance :
422Ohms
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Radiation Hardening :
No
Power Rating :
2W
Tolerance :
±0.1%
Packaging :
Bulk
Width :
2.39mm
Datasheets
RWR80S4220BSB12
Vishay / Dale RWR80S4220BSB12
Through Hole 422Ohms, 2W, Wirewound,