RWR80S40R7BRRSL
Mfr.Part #
RWR80S40R7BRRSL
Description
RES 40.7 OHM 2W 0.1% WW AXIAL
Power Rating :
2W
Width :
2.39mm
Length :
10.3124mm
Size / Dimension :
0.094Diax0.406L 2.39mmx10.31mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Power Dissipation :
2W
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Feature :
Military, Moisture Resistant
Published :
Power (Watts) :
2W
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Tolerance :
±0.1%
Resistance :
40.7Ohms
Max Operating Temperature :
250°C
Lead Length :
38.1mm
Factory Lead Time :
48 Weeks
Supplier Device Package :
Failure Rate :
R (0.01%)
Min Operating Temperature :
-55°C
Datasheets
RWR80S40R7BRRSL
Vishay / Dale RWR80S40R7BRRSL
40.7Ohms, 2W, Wirewound,