RWR80S3R92FRB12
Mfr.Part #
RWR80S3R92FRB12
Description
RES 3.92 OHM 2W 1% WW AXIAL
Stock
74
In Stock :
74
Through Hole Resistors
Mount :
Through Hole
Resistance :
3.92Ohm
Pbfree Code :
No
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR80S
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Tolerance :
±1%
ECCN Code :
EAR99
Failure Rate :
R (0.01%)
Factory Lead Time :
19 Weeks
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
JESD-609 Code :
e0
Published :
2016
Lead Free :
Contains Lead
Diameter :
2.39mm
Lead Length :
38.1mm
Construction :
Tubular
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Rated Power Dissipation (P) :
2W
Max Power Dissipation :
2W
Size / Dimension :
0.094Diax0.406L 2.39mmx10.31mm
Contact Plating :
Lead, Tin
Power Rating :
2W
Packaging :
Bulk
Datasheets
RWR80S3R92FRB12
Vishay / Dale RWR80S3R92FRB12
Through Hole FIXED RESISTOR, 3.92Ohm, Wirewound,