RWR80S3R24FRB12
Mfr.Part #
RWR80S3R24FRB12
Description
RES 3.24 OHM 2W 1% WW AXIAL
Through Hole Resistors
Contact Plating :
Lead, Tin
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Diameter :
2.39mm
Construction :
Tubular
Pbfree Code :
No
Tolerance :
±1%
Resistance :
3.24Ohm
Packaging :
Bulk
JESD-609 Code :
e0
Factory Lead Time :
19 Weeks
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Max Power Dissipation :
2W
1 (Unlimited)
Rated Power Dissipation (P) :
2W
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Power Rating :
2W
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Number of Terminations :
2
Mount :
Through Hole
Failure Rate :
R (0.01%)
Package / Case :
Axial
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.094Diax0.406L 2.39mmx10.31mm
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Lead Length :
38.1mm
Datasheets
RWR80S3R24FRB12
Vishay / Dale RWR80S3R24FRB12
Through Hole FIXED RESISTOR, 3.24Ohm, Wirewound,