RWR80S3920FRS73
Mfr.Part #
RWR80S3920FRS73
Description
RES 392 OHM 2W 1% WW AXIAL
Through Hole Resistors
Diameter :
2.39mm
Radiation Hardening :
No
Power Rating :
2W
Mount :
Through Hole
Length :
10.3124mm
Resistance :
392Ohms
Contact Plating :
Lead, Tin
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Min Operating Temperature :
-65°C
Lead Length :
38.1mm
Factory Lead Time :
19 Weeks
Failure Rate :
R (0.01%)
Size / Dimension :
0.094Diax0.406L 2.39mmx10.31mm
Width :
2.39mm
Tolerance :
±1%
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Max Operating Temperature :
250°C
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Max Power Dissipation :
2W
Power (Watts) :
2W
Datasheets
RWR80S3920FRS73
Vishay / Dale RWR80S3920FRS73
Through Hole 392Ohms, 2W, Wirewound,