RWR80S3830FRRSL
Mfr.Part #
RWR80S3830FRRSL
Description
RES 383 OHM 2W 1% WW AXIAL
Through Hole Resistors
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Non-RoHS Compliant
Surface Mount :
No
Lead Length :
38.1mm
Construction :
Tubular
JESD-609 Code :
e0
Lead Diameter :
0.508 mm
Power Rating :
2W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Published :
Package / Case :
Axial
Packing Method :
TR
Factory Lead Time :
19 Weeks
Rated Power Dissipation (P) :
2W
Composition :
Wirewound
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Tolerance :
±1%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
No
Max Power Dissipation :
2W
Resistance :
383Ohm
Size / Dimension :
0.094Diax0.406L 2.39mmx10.31mm
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Failure Rate :
R (0.01%)
Datasheets
RWR80S3830FRRSL
Vishay / Dale RWR80S3830FRRSL
FIXED RESISTOR, 383Ohm, Wirewound,