RWR80S3650FRRSL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RWR80S3650FRRSL
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 365 OHM 2W 1% WW AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Lead Length :
38.1mm
Package / Case :
Axial
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR80S
Factory Lead Time :
19 Weeks
Resistance :
365Ohms
Size / Dimension :
0.094Diax0.406L 2.39mmx10.31mm
Number of Terminations :
2
Power (Watts) :
2W
Composition :
Wirewound
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Feature :
Military, Moisture Resistant
Supplier Device Package :
Lead Free :
Contains Lead
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Failure Rate :
R (0.01%)
Width :
2.39mm
Power Rating :
2W
Published :
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Max Power Dissipation :
2W
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Length :
10.3124mm
Tolerance :
±1%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
RWR80S3650FRRSL
Vishay / Dale RWR80S3650FRRSL
365Ohms, 2W, Wirewound,