RWR80S3161BRB12
Mfr.Part #
RWR80S3161BRB12
Description
RES 3.16K OHM 2W 0.1% WW AXIAL
Through Hole Resistors
Published :
Length :
10.3124mm
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Width :
2.39mm
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Failure Rate :
R (0.01%)
Power (Watts) :
2W
Contact Plating :
Lead, Tin
Resistance :
3.16kOhms
Max Power Dissipation :
2W
Military, Moisture Resistant
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Max Operating Temperature :
250°C
Size / Dimension :
0.094Diax0.406L 2.39mmx10.31mm
Mount :
Through Hole
Packaging :
Bulk
Lead Length :
38.1mm
Diameter :
2.39mm
Factory Lead Time :
24 Weeks
Power Rating :
2W
Tolerance :
±0.1%
Datasheets
RWR80S3161BRB12
Vishay / Dale RWR80S3161BRB12
Through Hole 3.16kOhms, 2W, Wirewound,