RWR80S3160FRRSL
Mfr.Part #
RWR80S3160FRRSL
Description
RES 316 OHM 2W 1% WW AXIAL
Resistance :
316Ohm
Size / Dimension :
0.094Diax0.406L 2.39mmx10.31mm
Lead Length :
38.1mm
Construction :
Tubular
Packing Method :
TR
Power Rating :
2W
Surface Mount :
No
ECCN Code :
EAR99
Rated Power Dissipation (P) :
2W
Tolerance :
±1%
Pbfree Code :
No
JESD-609 Code :
e0
Number of Terminations :
2
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR80S
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Max Power Dissipation :
2W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Axial
Lead Diameter :
0.508 mm
Factory Lead Time :
19 Weeks
Failure Rate :
R (0.01%)
Datasheets
RWR80S3160FRRSL
Vishay / Dale RWR80S3160FRRSL
FIXED RESISTOR, 316Ohm, Wirewound,