RWR80S2R87FRB12
Mfr.Part #
RWR80S2R87FRB12
Description
RES 2.87 OHM 2W 1% WW AXIAL
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
19 Weeks
Package / Case :
Axial
Termination :
Max Operating Temperature :
250°C
Power Rating :
2W
Max Power Dissipation :
2W
Contact Plating :
Lead, Tin
Size / Dimension :
0.094Diax0.406L 2.39mmx10.31mm
Length :
10.31mm
Resistance :
2.87Ohms
Supplier Device Package :
Width :
2.39mm
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Tolerance :
±1%
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Min Operating Temperature :
-65°C
Failure Rate :
R (0.01%)
Military, MIL-PRF-39007, RWR80S
Mount :
Through Hole
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Power (Watts) :
2W
Diameter :
2.39mm
Lead Length :
38.1mm
Datasheets
RWR80S2R87FRB12
Vishay / Dale RWR80S2R87FRB12
Through Hole 2.87Ohms, 2W, Wirewound,