RWR80S2R67FRS73
Mfr.Part #
RWR80S2R67FRS73
Description
RES 2.67 OHM 2W 1% WW AXIAL
Max Power Dissipation :
2W
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR80S
Max Operating Temperature :
250°C
Power Rating :
2W
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Min Operating Temperature :
-55°C
Lead Length :
38.1mm
Tolerance :
±1%
Mount :
Through Hole
Contact Plating :
Lead, Tin
Factory Lead Time :
19 Weeks
Width :
2.39mm
Length :
10.3124mm
Resistance :
2.67Ohms
Failure Rate :
R (0.01%)
2
Diameter :
2.39mm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Power (Watts) :
2W
Size / Dimension :
0.094Diax0.406L 2.39mmx10.31mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
RWR80S2R67FRS73
Vishay / Dale RWR80S2R67FRS73
Through Hole 2.67Ohms, 2W, Wirewound,