RWR80S2R61FRB12
Mfr.Part #
RWR80S2R61FRB12
Description
RES 2.61 OHM 2W 1% WW AXIAL
Through Hole Resistors
Max Operating Temperature :
250°C
Failure Rate :
R (0.01%)
Power (Watts) :
2W
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Power Rating :
2W
Length :
10.3124mm
Packaging :
Bulk
Resistance :
2.61Ohms
Max Power Dissipation :
2W
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mount :
Through Hole
Width :
2.39mm
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR80S
Min Operating Temperature :
-55°C
Supplier Device Package :
Tolerance :
±1%
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Size / Dimension :
0.094Diax0.406L 2.39mmx10.31mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Diameter :
2.39mm
Factory Lead Time :
19 Weeks
Lead Length :
38.1mm
Contact Plating :
Lead, Tin
Datasheets
RWR80S2R61FRB12
Vishay / Dale RWR80S2R61FRB12
Through Hole 2.61Ohms, 2W, Wirewound,