RWR80S2R49FRB12
Mfr.Part #
RWR80S2R49FRB12
Description
RES 2.49 OHM 2W 1% WW AXIAL
Through Hole Resistors
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Rated Power Dissipation (P) :
2W
Published :
Diameter :
2.39mm
Packaging :
Bulk
Radiation Hardening :
No
Non-RoHS Compliant
ECCN Code :
EAR99
Mount :
Through Hole
Size / Dimension :
0.094Diax0.406L 2.39mmx10.31mm
Resistance :
2.49Ohm
Power Rating :
2W
JESD-609 Code :
e0
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Max Power Dissipation :
2W
Failure Rate :
R (0.01%)
Tolerance :
±1%
Lead Length :
38.1mm
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Construction :
Tubular
Factory Lead Time :
19 Weeks
Contact Plating :
Lead, Tin
Military, Moisture Resistant
Pbfree Code :
No
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Datasheets
RWR80S2R49FRB12
Vishay / Dale RWR80S2R49FRB12
Through Hole FIXED RESISTOR, 2.49Ohm, Wirewound,