RWR80S2740FRB12
Mfr.Part #
RWR80S2740FRB12
Description
RES 274 OHM 2W 1% WW AXIAL
Size / Dimension :
0.094Diax0.406L 2.39mmx10.31mm
Length :
10.31mm
Feature :
Military, Moisture Resistant
Mount :
Through Hole
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
19 Weeks
Number of Terminations :
2
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Resistance :
274Ohms
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Diameter :
2.39mm
Width :
2.39mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Power Rating :
2W
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR80S
Max Operating Temperature :
250°C
Power (Watts) :
2W
Tolerance :
±1%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Composition :
Wirewound
Termination :
Contact Plating :
Lead, Tin
Radiation Hardening :
No
Lead Length :
38.1mm
Max Power Dissipation :
2W
Supplier Device Package :
Failure Rate :
R (0.01%)
Datasheets
RWR80S2740FRB12
Vishay / Dale RWR80S2740FRB12
Through Hole 274Ohms, 2W, Wirewound,