RWR80S25R2FRB12
Mfr.Part #
RWR80S25R2FRB12
Description
RES 25.2 OHM 2W 1% WW AXIAL
Power Rating :
2W
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Size / Dimension :
0.094Diax0.406L 2.39mmx10.31mm
Width :
2.39mm
Mount :
Through Hole
Max Operating Temperature :
250°C
Min Operating Temperature :
-65°C
Max Power Dissipation :
2W
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Published :
Factory Lead Time :
16 Weeks
Tolerance :
±1%
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Packaging :
Bulk
Resistance :
25.2Ohms
Number of Terminations :
2
Diameter :
2.39mm
Supplier Device Package :
Radiation Hardening :
No
Lead Length :
38.1mm
Length :
10.3124mm
Power (Watts) :
2W
Failure Rate :
R (0.01%)
Contact Plating :
Lead, Tin
Datasheets
RWR80S25R2FRB12
Vishay / Dale RWR80S25R2FRB12
Through Hole 25.2Ohms, 2W, Wirewound,