RWR80S2551BSB12
Mfr.Part #
RWR80S2551BSB12
Description
RES 2.55K OHM 2W 0.1% WW AXIAL
Power (Watts) :
2W
Military, Moisture Resistant
Min Operating Temperature :
-55°C
Failure Rate :
S (0.001%)
Package / Case :
Axial
Published :
Width :
2.39mm
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Length :
10.3124mm
Tolerance :
±0.1%
Factory Lead Time :
24 Weeks
Max Power Dissipation :
2W
Lead Length :
38.1mm
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Max Operating Temperature :
250°C
Mount :
Through Hole
Power Rating :
2W
Military Standard :
MIL-PRF-39007
2
Contact Plating :
Lead, Tin
Resistance :
2.55kOhms
Size / Dimension :
0.094Diax0.406L 2.39mmx10.31mm
Diameter :
2.39mm
Datasheets
RWR80S2551BSB12
Vishay / Dale RWR80S2551BSB12
Through Hole 2.55kOhms, 2W, Wirewound,