RWR80S2490FMRSL
Mfr.Part #
RWR80S2490FMRSL
Description
RES 249 OHM 2W 1% WW AXIAL
Max Power Dissipation :
2W
Power Rating :
2W
Failure Rate :
M (1%)
Size / Dimension :
0.094Diax0.406L 2.39mmx10.31mm
Length :
10.3124mm
Power (Watts) :
2W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
19 Weeks
Tolerance :
±1%
Resistance :
249Ohms
Lead Length :
38.1mm
Width :
2.39mm
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Datasheets
RWR80S2490FMRSL
Vishay / Dale RWR80S2490FMRSL
249Ohms, 2W, Wirewound,