RWR80S2261BSB12
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RWR80S2261BSB12
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 2.26K OHM 2W 0.1% WW AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Resistance :
2.26kOhms
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Length :
10.3124mm
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR80S
Failure Rate :
S (0.001%)
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Published :
Max Operating Temperature :
250°C
Lead Free :
Contains Lead
Supplier Device Package :
Axial
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Feature :
Military, Moisture Resistant
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±0.1%
Width :
2.39mm
Lead Length :
38.1mm
Size / Dimension :
0.094Diax0.406L 2.39mmx10.31mm
Factory Lead Time :
24 Weeks
Power (Watts) :
2W
Min Operating Temperature :
-55°C
Power Rating :
2W
Max Power Dissipation :
2W
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Package / Case :
Composition :
Wirewound
Datasheets
RWR80S2261BSB12
Vishay / Dale RWR80S2261BSB12
2.26kOhms, 2W, Wirewound,