RWR80S2101DSRSL
Mfr.Part #
RWR80S2101DSRSL
Description
RES 2.1K OHM 2W 0.5% WW AXIAL
Through Hole Resistors
Min Operating Temperature :
-55°C
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Power Rating :
2W
Power (Watts) :
2W
Size / Dimension :
0.094Diax0.406L 2.39mmx10.31mm
Resistance :
2.1kOhms
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Package / Case :
Max Power Dissipation :
2W
Width :
2.39mm
Tolerance :
±0.5%
Max Operating Temperature :
250°C
Factory Lead Time :
24 Weeks
Length :
10.3124mm
Failure Rate :
S (0.001%)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lead Length :
38.1mm
Published :
Datasheets
RWR80S2101DSRSL
Vishay / Dale RWR80S2101DSRSL
2.1kOhms, 2W, Wirewound,