RWR80S2100FRB12
Mfr.Part #
RWR80S2100FRB12
Description
RES 210 OHM 2W 1% WW AXIAL
Through Hole Resistors
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Radiation Hardening :
No
Power (Watts) :
2W
Size / Dimension :
0.094Diax0.406L 2.39mmx10.31mm
Max Operating Temperature :
250°C
Max Power Dissipation :
2W
Composition :
Wirewound
Min Operating Temperature :
-65°C
Axial
Diameter :
2.39mm
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Width :
2.39mm
Factory Lead Time :
19 Weeks
Packaging :
Bulk
Resistance :
210Ohms
Tolerance :
±1%
Published :
Lead Length :
38.1mm
Power Rating :
2W
Length :
10.3124mm
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Contact Plating :
Lead, Tin
Failure Rate :
R (0.01%)
Mount :
Through Hole
Datasheets
RWR80S2100FRB12
Vishay / Dale RWR80S2100FRB12
Through Hole 210Ohms, 2W, Wirewound,