RWR80S20R5FPS73
Mfr.Part #
RWR80S20R5FPS73
Description
RES 20.5 OHM 2W 1% WW AXIAL
Through Hole Resistors
Contact Plating :
Lead, Tin
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Diameter :
2.39mm
Factory Lead Time :
19 Weeks
Package / Case :
Radiation Hardening :
No
Power (Watts) :
2W
Size / Dimension :
0.094Diax0.406L 2.39mmx10.31mm
Resistance :
20.5Ohms
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Failure Rate :
P (0.1%)
Mount :
Through Hole
Lead Length :
38.1mm
Published :
Length :
10.3124mm
Max Operating Temperature :
250°C
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Min Operating Temperature :
-65°C
Max Power Dissipation :
2W
Width :
2.39mm
Tolerance :
±1%
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Power Rating :
2W
Datasheets
RWR80S20R5FPS73
Vishay / Dale RWR80S20R5FPS73
Through Hole 20.5Ohms, 2W, Wirewound,