RWR80S20R0BSB12
Mfr.Part #
RWR80S20R0BSB12
Description
RES 20 OHM 2W 0.1% WW AXIAL
Through Hole Resistors
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Packaging :
Bulk
Power Rating :
2W
Length :
10.3124mm
Width :
2.39mm
Factory Lead Time :
48 Weeks
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Min Operating Temperature :
-55°C
Resistance :
20Ohms
Feature :
Military, Moisture Resistant
Max Operating Temperature :
250°C
Max Power Dissipation :
2W
Mount :
Through Hole
Power (Watts) :
2W
Failure Rate :
S (0.001%)
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Diameter :
2.39mm
Size / Dimension :
0.094Diax0.406L 2.39mmx10.31mm
Lead Length :
38.1mm
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR80S
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
±0.1%
Lead Free :
Contains Lead
Contact Plating :
Lead, Tin
Datasheets
RWR80S20R0BSB12
Vishay / Dale RWR80S20R0BSB12
Through Hole 20Ohms, 2W, Wirewound,