RWR80S1R96FRBSL
Mfr.Part #
RWR80S1R96FRBSL
Description
RES 1.96 OHM 2W 1% WW AXIAL
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Resistance :
1.96Ohms
Lead Length :
38.1mm
Size / Dimension :
0.094Diax0.406L 2.39mmx10.31mm
Width :
2.39mm
Packaging :
Bulk
Power Rating :
2W
Length :
10.3124mm
Failure Rate :
R (0.01%)
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Tolerance :
±1%
Max Power Dissipation :
2W
Power (Watts) :
2W
Datasheets
RWR80S1R96FRBSL
Vishay / Dale RWR80S1R96FRBSL
1.96Ohms, 2W, Wirewound,