RWR80S1R87DRS73
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RWR80S1R87DRS73
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 1.87 OHM 2W 0.5% WW AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Size / Dimension :
0.094Diax0.406L 2.39mmx10.31mm
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Supplier Device Package :
Axial
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Length :
10.3124mm
Max Operating Temperature :
250°C
Power (Watts) :
2W
Max Power Dissipation :
2W
Composition :
Wirewound
Feature :
Military, Moisture Resistant
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Published :
Power Rating :
2W
Resistance :
1.87Ohms
Contact Plating :
Lead, Tin
Min Operating Temperature :
-65°C
Number of Terminations :
2
Lead Length :
38.1mm
Mount :
Through Hole
Tolerance :
±0.5%
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR80S
Package / Case :
Lead Free :
Contains Lead
Diameter :
2.39mm
Factory Lead Time :
48 Weeks
Failure Rate :
R (0.01%)
Width :
2.39mm
Datasheets
RWR80S1R87DRS73
Vishay / Dale RWR80S1R87DRS73
Through Hole 1.87Ohms, 2W, Wirewound,