RWR80S1R58FRS73
Mfr.Part #
RWR80S1R58FRS73
Description
RES 1.58 OHM 2W 1% WW AXIAL
Tolerance :
±1%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Power Dissipation :
2W
Published :
Resistance :
1.58Ohms
Factory Lead Time :
19 Weeks
Lead Length :
38.1mm
Width :
2.39mm
Power (Watts) :
2W
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Contact Plating :
Lead, Tin
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR80S
Mount :
Through Hole
Failure Rate :
R (0.01%)
Number of Terminations :
2
Max Operating Temperature :
250°C
Diameter :
2.39mm
Size / Dimension :
0.094Diax0.406L 2.39mmx10.31mm
Length :
10.3124mm
Operating Temperature :
-55°C~250°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Min Operating Temperature :
-65°C
Power Rating :
2W
Datasheets
RWR80S1R58FRS73
Vishay / Dale RWR80S1R58FRS73
Through Hole 1.58Ohms, 2W, Wirewound,