RWR80S1R21FSS73
Mfr.Part #
RWR80S1R21FSS73
Description
RES 1.21 OHM 2W 1% WW AXIAL
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mount :
Through Hole
Max Power Dissipation :
2W
Radiation Hardening :
No
Failure Rate :
S (0.001%)
Power (Watts) :
2W
Number of Terminations :
2
Contact Plating :
Lead, Tin
Axial
Min Operating Temperature :
-65°C
Lead Free :
Contains Lead
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Width :
2.39mm
Length :
10.3124mm
Lead Length :
38.1mm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Max Operating Temperature :
250°C
Power Rating :
2W
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Size / Dimension :
0.094Diax0.406L 2.39mmx10.31mm
Diameter :
2.39mm
Resistance :
1.21Ohms
Factory Lead Time :
48 Weeks
Tolerance :
±1%
Datasheets
RWR80S1R21FSS73
Vishay / Dale RWR80S1R21FSS73
Through Hole 1.21Ohms, 2W, Wirewound,