RWR80S1R01DRB12
Mfr.Part #
RWR80S1R01DRB12
Description
RES 1.01 OHM 2W 0.5% WW AXIAL
Through Hole Resistors
Published :
Width :
2.39mm
Max Power Dissipation :
2W
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Failure Rate :
R (0.01%)
Factory Lead Time :
48 Weeks
Radiation Hardening :
No
Packaging :
Bulk
Mount :
Through Hole
Min Operating Temperature :
-65°C
Tolerance :
±0.5%
Length :
10.3124mm
Power (Watts) :
2W
Diameter :
2.39mm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Size / Dimension :
0.094Diax0.406L 2.39mmx10.31mm
Max Operating Temperature :
250°C
Lead Length :
38.1mm
Contact Plating :
Lead, Tin
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Power Rating :
2W
Resistance :
1.01Ohms
Datasheets
RWR80S1R01DRB12
Vishay / Dale RWR80S1R01DRB12
Through Hole 1.01Ohms, 2W, Wirewound,