RWR80S1R00FSS73
Mfr.Part #
RWR80S1R00FSS73
Description
RES 1 OHM 2W 1% WW AXIAL
Tolerance :
±1%
Failure Rate :
S (0.001%)
Width :
2.39mm
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Resistance :
1Ohms
Contact Plating :
Lead, Tin
Lead Length :
38.1mm
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Length :
10.31mm
Size / Dimension :
0.094Diax0.406L 2.39mmx10.31mm
Power (Watts) :
2W
Military, Moisture Resistant
Max Operating Temperature :
250°C
Power Rating :
2W
Min Operating Temperature :
-55°C
Factory Lead Time :
48 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Diameter :
2.39mm
Radiation Hardening :
No
Max Power Dissipation :
2W
Termination :
Temperature Coefficient :
±400ppm/°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Through Hole
Datasheets
RWR80S1R00FSS73
Vishay / Dale RWR80S1R00FSS73
Through Hole 1Ohms, 2W, Wirewound,