RWR80S1R00FPBSL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RWR80S1R00FPBSL
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 1 OHM 2W 1% WW AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Factory Lead Time :
19 Weeks
Mount :
Through Hole
Diameter :
2.39mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Temperature Coefficient :
±400ppm/°C
Package / Case :
Axial
Length :
10.3124mm
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR80S
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Power Rating :
2W
Lead Free :
Contains Lead
Tolerance :
±1%
Width :
2.39mm
Power (Watts) :
2W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Power Dissipation :
2W
Contact Plating :
Lead, Tin
Supplier Device Package :
Resistance :
1Ohms
Max Operating Temperature :
250°C
Radiation Hardening :
No
Feature :
Military, Moisture Resistant
Min Operating Temperature :
-65°C
Published :
Packaging :
Bulk
Size / Dimension :
0.094Diax0.406L 2.39mmx10.31mm
Lead Length :
38.1mm
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Number of Terminations :
2
Failure Rate :
P (0.1%)
Composition :
Wirewound
Datasheets
RWR80S1R00FPBSL
Vishay / Dale RWR80S1R00FPBSL
Through Hole 1Ohms, 2W, Wirewound,