RWR80S1R00BPBSL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RWR80S1R00BPBSL
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 1 OHM 2W 0.1% WW AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Published :
Resistance :
1Ohms
Size / Dimension :
0.094Diax0.406L 2.39mmx10.31mm
Lead Length :
38.1mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Free :
Contains Lead
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR80S
Package / Case :
Axial
Power (Watts) :
2W
Min Operating Temperature :
-55°C
Temperature Coefficient :
±400ppm/°C
Max Operating Temperature :
250°C
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Supplier Device Package :
Width :
2.39mm
Composition :
Wirewound
Failure Rate :
P (0.1%)
Factory Lead Time :
48 Weeks
Length :
10.3124mm
Tolerance :
±0.1%
Packaging :
Bulk
Power Rating :
2W
Feature :
Military, Moisture Resistant
Number of Terminations :
2
Max Power Dissipation :
2W
Datasheets
RWR80S1R00BPBSL
Vishay / Dale RWR80S1R00BPBSL
1Ohms, 2W, Wirewound,