RWR80S1960DRB12
Mfr.Part #
RWR80S1960DRB12
Description
RES 196 OHM 2W 0.5% WW AXIAL
Length :
10.3124mm
Mount :
Through Hole
Diameter :
2.39mm
Tolerance :
±0.5%
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Lead Length :
38.1mm
Resistance :
196Ohms
Max Operating Temperature :
250°C
Packaging :
Bulk
Published :
Failure Rate :
R (0.01%)
Max Power Dissipation :
2W
Min Operating Temperature :
-65°C
Width :
2.39mm
Power Rating :
2W
Supplier Device Package :
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Power (Watts) :
2W
2
Radiation Hardening :
No
Factory Lead Time :
16 Weeks
Lead Free :
Contains Lead
Contact Plating :
Lead, Tin
Size / Dimension :
0.094Diax0.406L 2.39mmx10.31mm
Datasheets
RWR80S1960DRB12
Vishay / Dale RWR80S1960DRB12
Through Hole 196Ohms, 2W, Wirewound,