RWR80S1910FSB12
Mfr.Part #
RWR80S1910FSB12
Description
RES 191 OHM 2W 1% WW AXIAL
Lead Length :
38.1mm
Lead Free :
Contains Lead
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Power (Watts) :
2W
Failure Rate :
S (0.001%)
Size / Dimension :
0.094Diax0.406L 2.39mmx10.31mm
Mount :
Through Hole
Published :
Radiation Hardening :
No
Supplier Device Package :
Axial
Contact Plating :
Lead, Tin
Package / Case :
Width :
2.39mm
Min Operating Temperature :
-65°C
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Diameter :
2.39mm
Length :
10.3124mm
Resistance :
191Ohms
Max Power Dissipation :
2W
Tolerance :
±1%
Power Rating :
2W
Number of Terminations :
2
Max Operating Temperature :
250°C
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
48 Weeks
Datasheets
RWR80S1910FSB12
Vishay / Dale RWR80S1910FSB12
Through Hole 191Ohms, 2W, Wirewound,