RWR80S1740FSB12
Mfr.Part #
RWR80S1740FSB12
Description
RES 174 OHM 2W 1% WW AXIAL
Power Rating :
2W
Contact Plating :
Lead, Tin
1 (Unlimited)
Mount :
Through Hole
Diameter :
2.39mm
Resistance :
174Ohms
Tolerance :
±1%
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Termination :
Military, Moisture Resistant
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Factory Lead Time :
48 Weeks
Supplier Device Package :
Lead Length :
38.1mm
Failure Rate :
S (0.001%)
Power (Watts) :
2W
Length :
10.31mm
Packaging :
Bulk
Max Operating Temperature :
250°C
Width :
2.39mm
Radiation Hardening :
No
Size / Dimension :
0.094Diax0.406L 2.39mmx10.31mm
Min Operating Temperature :
-65°C
Max Power Dissipation :
2W
Datasheets
RWR80S1740FSB12
Vishay / Dale RWR80S1740FSB12
Through Hole 174Ohms, 2W, Wirewound,