RWR80S16R5FRS73
Mfr.Part #
RWR80S16R5FRS73
Description
RES 16.5 OHM 2W 1% WW AXIAL
Length :
10.3124mm
Failure Rate :
R (0.01%)
Lead Length :
38.1mm
Diameter :
2.39mm
Max Power Dissipation :
2W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Military, MIL-PRF-39007, RWR80S
Max Operating Temperature :
250°C
Resistance :
16.5Ohms
Factory Lead Time :
19 Weeks
Size / Dimension :
0.094Diax0.406L 2.39mmx10.31mm
Min Operating Temperature :
-65°C
Number of Terminations :
2
Contact Plating :
Lead, Tin
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Power (Watts) :
2W
Width :
2.39mm
Mount :
Through Hole
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Power Rating :
2W
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
±1%
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Datasheets
RWR80S16R5FRS73
Vishay / Dale RWR80S16R5FRS73
Through Hole 16.5Ohms, 2W, Wirewound,