RWR80S16R0BRB12
Mfr.Part #
RWR80S16R0BRB12
Description
RES 16 OHM 2W 0.1% WW AXIAL
Through Hole Resistors
Published :
Failure Rate :
R (0.01%)
Resistance :
16Ohms
Max Operating Temperature :
250°C
Factory Lead Time :
16 Weeks
Packaging :
Bulk
Max Power Dissipation :
2W
Min Operating Temperature :
-55°C
Power Rating :
2W
Tolerance :
±0.1%
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Lead Length :
38.1mm
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Length :
10.3124mm
Width :
2.39mm
Power (Watts) :
2W
Size / Dimension :
0.094Diax0.406L 2.39mmx10.31mm
Datasheets
RWR80S16R0BRB12
Vishay / Dale RWR80S16R0BRB12
16Ohms, 2W, Wirewound,