RWR80S1621FSB12
Mfr.Part #
RWR80S1621FSB12
Description
RES 1.62K OHM 2W 1% WW AXIAL
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Power Rating :
2W
Failure Rate :
S (0.001%)
Max Operating Temperature :
250°C
Min Operating Temperature :
-65°C
Length :
10.3124mm
Packaging :
Bulk
Width :
2.39mm
Mount :
Through Hole
Factory Lead Time :
16 Weeks
Lead Length :
38.1mm
Diameter :
2.39mm
Max Power Dissipation :
2W
Tolerance :
±1%
Supplier Device Package :
Power (Watts) :
2W
Lead Free :
Contains Lead
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Resistance :
1.62kOhms
Size / Dimension :
0.094Diax0.406L 2.39mmx10.31mm
Contact Plating :
Lead, Tin
Published :
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Datasheets
RWR80S1621FSB12
Vishay / Dale RWR80S1621FSB12
Through Hole 1.62kOhms, 2W, Wirewound,