RWR80S1600FRS73
Mfr.Part #
RWR80S1600FRS73
Description
RES 160 OHM 2W 1% WW AXIAL
Through Hole Resistors
Contact Plating :
Lead, Tin
Composition :
Wirewound
Radiation Hardening :
No
Factory Lead Time :
19 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Max Power Dissipation :
2W
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Mount :
Through Hole
Length :
10.3124mm
Diameter :
2.39mm
Resistance :
160Ohms
Max Operating Temperature :
250°C
Min Operating Temperature :
-65°C
Lead Length :
38.1mm
Power Rating :
2W
Width :
2.39mm
Tolerance :
±1%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power (Watts) :
2W
Failure Rate :
R (0.01%)
Size / Dimension :
0.094Diax0.406L 2.39mmx10.31mm
Datasheets
RWR80S1600FRS73
Vishay / Dale RWR80S1600FRS73
Through Hole 160Ohms, 2W, Wirewound,