RWR80S15R8FSS73
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RWR80S15R8FSS73
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 15.8 OHM 2W 1% WW AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Power Rating :
2W
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Failure Rate :
S (0.001%)
Min Operating Temperature :
-65°C
Lead Free :
Contains Lead
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Feature :
Military, Moisture Resistant
Resistance :
15.8Ohms
Composition :
Wirewound
Package / Case :
Axial
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Published :
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR80S
Supplier Device Package :
Tolerance :
±1%
Power (Watts) :
2W
Max Power Dissipation :
2W
Width :
2.39mm
Length :
10.3124mm
Military Standard :
MIL-PRF-39007
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Lead Length :
38.1mm
Mount :
Through Hole
Max Operating Temperature :
250°C
Number of Terminations :
2
Contact Plating :
Lead, Tin
Size / Dimension :
0.094Diax0.406L 2.39mmx10.31mm
Diameter :
2.39mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Datasheets
RWR80S15R8FSS73
Vishay / Dale RWR80S15R8FSS73
Through Hole 15.8Ohms, 2W, Wirewound,