RWR80S1581FRB12
Mfr.Part #
RWR80S1581FRB12
Description
RES 1.58K OHM 2W 1% WW AXIAL
Contains Lead
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Operating Temperature :
250°C
Tolerance :
±1%
Lead Length :
38.1mm
Width :
2.39mm
Length :
10.31mm
Max Power Dissipation :
2W
Contact Plating :
Lead, Tin
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Diameter :
2.39mm
Failure Rate :
R (0.01%)
Power Rating :
2W
Mount :
Through Hole
Size / Dimension :
0.094Diax0.406L 2.39mmx10.31mm
Packaging :
Bulk
Composition :
Wirewound
Termination :
Power (Watts) :
2W
Factory Lead Time :
16 Weeks
Resistance :
1.58kOhms
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Supplier Device Package :
Datasheets
RWR80S1581FRB12
Vishay / Dale RWR80S1581FRB12
Through Hole 1.58kOhms, 2W, Wirewound,