RWR80S1471BSB12
Mfr.Part #
RWR80S1471BSB12
Description
RES 1.47K OHM 2W 0.1% WW AXIAL
Power (Watts) :
2W
Size / Dimension :
0.094Diax0.406L 2.39mmx10.31mm
Composition :
Wirewound
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Length :
10.3124mm
Feature :
Military, Moisture Resistant
Lead Length :
38.1mm
Max Power Dissipation :
2W
Failure Rate :
S (0.001%)
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Packaging :
Bulk
Min Operating Temperature :
-55°C
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR80S
Tolerance :
±0.1%
Factory Lead Time :
24 Weeks
Width :
2.39mm
Max Operating Temperature :
250°C
Resistance :
1.47kOhms
Power Rating :
2W
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Mount :
Through Hole
Package / Case :
Contact Plating :
Lead, Tin
Diameter :
2.39mm
Datasheets
RWR80S1471BSB12
Vishay / Dale RWR80S1471BSB12
Through Hole 1.47kOhms, 2W, Wirewound,