RWR80S1241BRBSL
Mfr.Part #
RWR80S1241BRBSL
Description
RES 1.24K OHM 2W 0.1% WW AXIAL
Feature :
Military, Moisture Resistant
Power (Watts) :
2W
Packaging :
Bulk
Resistance :
1.24kOhms
Tolerance :
±0.1%
Width :
2.39mm
Power Rating :
2W
Min Operating Temperature :
-55°C
Length :
10.3124mm
Failure Rate :
R (0.01%)
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR80S
Package / Case :
Size / Dimension :
0.094Diax0.406L 2.39mmx10.31mm
Lead Length :
38.1mm
Factory Lead Time :
24 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Max Operating Temperature :
250°C
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Max Power Dissipation :
2W
Published :
Datasheets
RWR80S1241BRBSL
Vishay / Dale RWR80S1241BRBSL
1.24kOhms, 2W, Wirewound,